استاندارد سازی اتاق برق

استاندارد سازی اتاق برق امروزه بسیار اهمیت دارد.

در ساختمانها فضایی برای نصب تجهیزات الکتریکی دارند که ابعاد آنها متفاوت است.

در مکان های بزرگ ممکن است اتاق برق  اصلی و فرعی طراحی می شود .

کف کاذب چیست؟

اتاق برق

اتاق برق مرکز و کلید، تامین برق و محل کنترل و مدیریت و سرویس دهی سیستم الکتریکی و کارکرد ساختمان است.

اتاق توزیع برق معمولا برای ساختمانهای صنعتی طراحی می گردد. اما در مناطق و ساختمان های مسکونی نیز اجرا می شود.

در مجتمع های بزرگ، امکان دارد اتاق برق اولیه یک پست الکتریکی سرپوشیده را در خود جای دهد.

این مکان در ساختار بزرگتر، ترانسفورماتورها را در خود جای می دهد. در زمان استاندارد سازی اتاق برق و باید به موارد بسیاری توجه کرد.

برق نیروگاه محلی،از طریق سیمها به اتاق برق و به داخل قطع  کننده مدار یا جعبه فیوز ها منتقل می شوند. در این مقاله با ما همراه باشید تا با استاندارد های اتاق برق آشنا شوید.

استاندارد اتاق برق

تجهیزات استاندارد برای اتاق برق:

شرایط طراحی یک اتاق برق  به میزان تجهیزاتی که در آن نصب می شود بستگی دارد.

 • تابلو
 • کنتور
 • قاب های توزیع
 • مبدلها
 • قطع کننده مدار پشتیبان گیری از باتری
 • پانل های کنترل دزد گیر
 • کف و دیوار عایق
 • ساخت اتاق برق استاندارد
 • ابعاد اتاق متناسب با میزان تجهیزات باشد
 • مدارشکن و قطع کننده
 • مراکز کنترل موتور باسبار
 • باتری های پشتیبان در اتاق باتری
 • تابلوهای کنترل اعلام حریق

باید طبقه های یک  ساختمان برای پشتیبانی از ترانسفورماتورهای سنگین و تابلو برق تقویت گردند. امکان دارد دیوارها و سقف ها مجبور باشند از یک سیستم سینی کابل  سنگین پشتیبانی کنند . گاهی اتاق برق نیاز به  تهویه یا تهویه مطبوع اضافی دارد، چرا که دستگاه های  الکتریکی گرما تولید می کنند و دما نباید بالاتر  از حد تحمل تجهیزات افزایش یابد. در بعضی اتاق ها باید درهای دوتایی برای نگهداری تجهیزات بزرگ نصب شوند.  باید سیستم  تشخیص و اطفاء حریق مانند دی اکسید کربن در اتاق نصب شود. در طراحی یک اتاق برق بزرگ باید طرحی  برای اتصال زمین (ارتینگ) و اتصال محفظه های تجهیزات الکتریکی در نظر گرفت. این کار برای جلوگیری از ولتاژ سرگردان و خطر برق گرفتگی، حتی در هنگام نقص در سیستم الکتریکی است.

انتخاب نوع کف و سقف این اتاقها بسیار اهمیت دارند:

به دلیل وزن زیاد تجهیزات و ترانسفورماتورهای تقویت شونده سیستم کف اتاق برق باید از مقاومت بالایی در برابر فشار های نقطه ای و گسترده برخوردار باشد. سقفها و دیوارها باید توان تحمل وزن سنگین سینی کابلها را دارا باشند. بنابراین  انتخاب جنس کف ،دیوار و سقف مقاوم و با کیفیت برای اتاق برق ضروری است.

کف کاذب مناسب برای اتاق برق

کف کاذب آنتی استاتیک سراوینل با مشخصه اختصاصی آنتی استاتیک بودن که علاوه بر عایق و نارسانا بودن به دلیل مقاومت بالا در برابر دما و حرارت و تحمل وزن سنگین مناسب برای استاندارد سازی انواع اتاق برق ،اتاق سرور ،اتاق ترانسفورماتور ،اتاق کنتور و…می باشد. یک اتاق برق بزرگ ،انباری از تجهیزات الکتریکی است ،که حفاظت از این تجهیزات در برابر صاعقه ،جرقه ، حرارت بالا و…نیاز به یک طراحی اصولی دارد. برای عبور دادن کابلها و تجهیزات نیاز به فضایی می باشد که علاوه بر نظم و ترتیب امکان دسترسی آسان را داشته باشد. کف کاذب با قابلیت تنظیم ارتفاع و فضایی که کف با زمین ایجاد می کند، گزینه پیشنهادی برای نصب کف کاذب در اتاق برق است.

تأسیسات و محفظه های اتاق برق

تمام تجهیزات الکتریکی از جمله تابلو ها باید در یک فضای اختصاصی قرار گیرند. خرک های برقی، که برای قرار دادن هادی ها و سایر تجهیزات نصب می شوند، باید درهای بسیار محکم با درجه آتش حداقل ۳ ساعته داشته باشند. این درها باید همیشه قفل باشند اما با فشار میله وحشت به راحتی باز شوند. درب های محفظه تجهیزات، نیز باید در جهت خروج افراد با فشار به راحتی باز شوند. شرکت نوآوران کیان ارتباط پایدار متخصص در طراحی و راه اندازی اتاق برق می باشد که با در نظر گرفتن همه عناصر مورد نیاز، برای اتاق برق از جمله: خدمات محافظتی کلیدی و تمامی سخت افزار های استاندارد به شما کمک می کند محیطی امن و دور از خطر های احتمالی داشته باشید.

سقف کاذب برای اتاق برق

در این مکان حجم زیادی تجهیزات و کابلهای برق و تأسیسات و اطفا‌‌ از سقف وارد اتاق می شود. برای استاندارد اتاق برق استفاده از سقف کاذب برای پوشش دهی و دسترسی آسان بسیار مناسب است.

ویژگی های سقف کاذب برای اتاق برق

 • زیبایی محیط : با استفاده از سقف کاذب علاوه بر اینکه فضای منظم و قابل توجهی برای کابل کشی ایجاد می کنیم،زیبایی نمای داخلی اتاق نیز افزایش می دهیم.
 • دسترسی آسان :سقف کاذب به صورت تایل های مربع شکل و سبک و با دوام هستند که به راحتی می توان آنها را جا به جا کرد.  با هزینه کم و به آسانی تایل ها قابل تعویض می باشند.

دستگیره فرار و کاربرد آن برای درب اتاق برق

دستگیره فرار ،قفل دربی است که، دارای یک میله یا پد فشار است و زمانی که فشار داده می شود، در جهتی که فرد قادر به خارج شدن باشد ، قفل آزاد می شود و درب باز می گردد. و به عبارتی سخت افزار وحشت، دستگاههای مختلف خروج هستند که در هنگام بروز خطر و در مواقع اضطراری به فرد کمک می کند با سرعت از ساختمان خارج شود. سخت افزار وحشت در دربهای آتش نشانی نصب می شوند و استفاده از این سخت افزار برای دربهایی داخل یا خارج اتاق های برق بسیار مناسب می باشد. به طور کلی ساختمانها و منازل مسکونی نیاز به این نوع دربها ندارند ،اما برای اتاقهایی که تجهیزات الکتریکی زیادی دارند مناسب هستند و تعداد دربها با توجه به تعداد کارکنان در نظر گرفته می شود.

انواع دستگیره های فرار

سه نوع سخت افزار وجود دارد که کاربرد های متفاوتی دارند :

صفحه های لمسی که بسیار متداول هستند و اجزای الکتریکی را در خود جا می دهند.

تیر های متقاطع که سنتی هستند و اجزای الکتریکی را در خود جای نمی دهند.

سخت افزار فرو رفته که از نظر کاربرد محدودتر هستند.

ایمنی کابلها و تاسیسات:

با استفاده از سقف کاذب ابتدا به راحتی تمامی کابلها و تأسیسات را عبور می دهیم و پس از اتمام کار به راحتی تابلوهای سقف را در جای خود قرار می دهیم بدون این که آسیبی به سیمها و کابلها وارد سازیم. با انتخاب سقف کاذب برای اتاق برق به راحتی کلیه تأسیسات و تجهیزات مورد نیاز برای سیستم اعلام و اطفا‌ حریق و روشنایی و… نصب و راه اندازی می شود و امکان سرویس دهی و تعمیرات به شما می دهد.  جهت اطلاع بیشتر مقاله سقف کاذب شرکت نوآوران کیان ارتباط پایدار را مطالعه نمایید.

5/5 (2 نظر)