کف کاذب اتاق سرور نوآوران

کف کاذب اتاق سرور

قبل از انتخاب کف کاذب برای اتاق سرور بخوانید

تمام عواملی که در این مقاله بررسی شد طبق تجربه در پروژه های بزرگ بدست آمده است.به دلیل حساس بودن موقعیت اتاق سرور حساسیت برای انتخاب کف کاذب برای آن نیز بالا است بنابراین پیشنهادی که ما برای شما داریم این است که با دیدی باز این انتخاب را انجام دهید.

ما در این مقاله هیچ کف کاذب خاصی را به شما پیشنهاد ندادیم زیرا برای هر اتاق سروری باید با توجه به شرایط خاص آن کف کاذبی انتخاب شود که برطرف کننده نیاز های آن باشد.

کمک شرکت نوآوران به شما در اختیار قرار دادن مشاوره تخصصی در زمینه انواع کف کاذب،استاندارد اتاق سرور با توجه به شرایط شما میباشد.

نوآوران به عنوان تولیدکننده انواع کف کاذب و متخصص در استانداردسازی اتاق سرور بهترین مشاور در این زمینه برای شماست و در این راه رویکردی به غیر از صرفا فروش را در پیش گرفته است که این رویکرد صرفا برای آگاه سازی شما مصرف کننده محترم میباشد.

پس با ادامه مقاله با ما باشید و یا میتوانید همین الان برای مشاوره با ما تماس بگیرید.

 

همه جا از اهمیت کف کاذب برای اتاق سرور و اینکه یکی از ملزومات اولیه اتاق سرور میباشد و اهمیت زیادی دارد صحبت میشود،این موارد بسیار مهم است و پرداختن به آن اهمیت بالایی دارد و این امر به دلیل اهمیت اتاق سرور میباشد اما قبل از رسیدن به این موارد باید ابتدا به دسترسی ها ،تعمیر و نگهداری ، وزن تجهیزات ،تجهیزات ،کابل کشی ها و سیستم هاییکه قرار است زیر کف کاذب قرار گیرد و شرایط محیطی و جغرافیایی اتاق سرور توجه ویژه کرد.

 

شرایط اتاق سرور برای نصب کف کاذب

رطوبت باید کمتر از 75٪ و دمای اتاق بالاتر از 25 درجه سانتیگراد باشد.

کف اصلی باید مسطح، پایدار، تمیز ،کیپ و مهر و موم شده (بدون خطوط مشترک) باشد برای جلوگیری از تولید گرد و غبار و انتقال به اتاق از طریق سیستم تهویه هوا.

در مجموع کف کاذب باید مطابق با استاندارد BSI BSEN 12825 و مشخصات عمومی K41 باشد.

ویژگی های کف کاذب اتاق سرور

وزن پنل های کف کاذب اتاق سرور میتواند سنگین ،متوسط و سبک باشد که بر اساس عوامل زیادی مانند تجهیزاتی که برروی کف قرار میگیرند،تردد افراد ،عبور وسایل برروی کف ،بارهای توزیع شده بروی کف و… غیره تعیین میشود.

محاسبه وزن کف کاذب برا اساس بارهای توزیع شده با  N / m 2طراحی میشود .

پنل های کف کاذب اتاق سرور مخلوطی از ذرات با چگالی بالا با پوشش فولاد گالوانیزه و بسته بندی وینیل ساخته میشوند. در یک اتاق سرور یا مرکز داده، ممکن است کف کاذب با پوشش ضد استاتیک پاشنده شود که این مسئله با توجه به شرایط آن اتاق بستگی دارد. برای محیط های که حساسیت کمتری وجود دارد این پوشش میتواند ازلاستیک، چوب، سنگ مرمر، سنگ و البته فرش باشد.

یکی دیگر از نکات کلیدی در مورد پنل های کف کاذب، قابلیت های صوتی و بازدارنده آنهاست.بسیار بهتر است که پنل های کف کاذب که برای اتاق سرور استفاده میشود عایق صوت باشند.

 

محاسبه وزن کف کاذب

همانطور که در بالا اشاره شد برای محاسبه وزن کف کاذب اتاق سرور باید وزن تجهیزاتی که بروی آن قرار میگیرد به دقت محاسبه شود.اکثر تجهیزاتی که در اتاق سرور قرار دارند دارای وزن نسبتا زیادی هستند که این موضوع تا حد زیادی به بزرگی اتاق و تعداد تجهیزات موجود بستگی دارد.اگر اتاق سرور از تعداد زیادی رک و سرور استفاده کند و در شروع کار یک سازمان باشد احتمال قرار گیری تابلوهای برق در اتاق نیز وجود دارد که در این صورت وزن تجهیزات زیاد است.میزان تردد افراد نیز در اتاق سرور و همچنین اگر تجهیزات موجود در اتاق سرور چرخ دار باشند باید حرکت این وسایل را نیز در نظر گرفت.

لگر بدنبال یک اتاق سرور استاندارد و هستید بسیار بهتر است که بررسی این عومل توسط یک متخصص در حوزه استاندارد سازی اتاق سرور صورت گیرد .

 

مزایای کف کاذب برای اتاق سرور

  • نگهداری زیرساخت های اتاق سرور کابل کشی و لوله کشی از جمله: سیم کشی برق، داده ها و سیم کشی مخابرات، سیم کشی امنیتی
  • نصب سیستم تهویه هوا
  • نصب سیستم گرمایشی و سرمایشی
  • تغییر کاربری اتاق در صورت لزوم
  • دسترسی به تجهیزات زیر کف کاذب به آسانی

 

یکی از دلایل اصلی استفاده از کف کاذب در اتاق سرور نصب سیستم کولینک و تهویه هوا برای تغییر جریان هوای اتاق سرور میباشد.در هنگام نصب کف کاذب باید به تناژهای فشار هوا و نشتی های جریان هوا دقت بسیار کرد.این عوامل در طراحی کلی اتاق سرور نقش مهمی دارند و همچنین کیفیت کف کاذب و کیفیت اجرای آن در این امر بسیار دخیل است.اگر کف کاذب به درستی نصب نشود و اتصالات پنل ها دقیق نباشد میتواند حجم زیادی از هوا را در مسیر اشتباه هدر بدهد و فشار هوای مورد نیاز برای جلوی رک ها کاسته شود و به این صورت باید برای جبران این مسئله انرژی بیشتری برای جبران کمبود هوای جلوی رک ها صرف شود.

با نگاهی دقیق و موشکافانه به جزئیات کار میتوان متوجه شد که چقدر کیفیت کف کاذب و اجرای دقیق و ظریف آن میتواند در تمام ابعاد اتاق سرور موثر باشد.

 

 عمر کف کاذب اتاق سرور 

پنل کف کاذب اتاق سرور باید حداقل عمر 25 سال داشته باشد که با پشتیبانی و سرویس دوره ای مرتب طول عمر آنها بیشتر هم بشود.

دلیل این امر این است که انجام تغییرات در یک اتاق سرور بسیار سخت است زیرا سرور ها نباید تا حد امکان خاموش شوند.اگر هنگام انتخاب کف کاذب استانداردهای اتاق سرور نادیده گرفته شود و به نکات قبل انتخاب دقت نشود،کف کاذبی که نصب میشود در زمان کمتری دچار فرسایش میشود و از عمر آن کاسته میشود و نیاز به تعویض آن در زمان کوتاه تری بوجود می آید.